Uitspraak in België over inlegzolen in veiligheidsschoenen

jan 16, 2024 | actualiteiten homepage, Nieuws

In verband met de problematiek over de inlegzolen in veiligheidsschoenen heeft de Belgische branchevereniging Febelsafe duidelijkheid gevraagd. Zij heeft een uitspraak ontvangen van haar overheden (FOD Economie als de FOD Werkgelegenheid, Arbeid en Sociaal Overleg).

‘Het is nu 100% duidelijk dat:

  • De inlegzool (indien deze mee gecertificeerd werd met de veiligheidsschoen) wel degelijk een invloed heeft op de veiligheid van de veiligheidsschoen. Dus deze inlegzool maakt deel uit van de veiligheidsschoen.
  • Vervangt men deze inlegzool door een andere, dan moet deze in combinatie met de veiligheidsschoen ook aan de essentiële eisen van de Verordening (EU) 2016/425 voldoen.

Met andere woorden: indien de oorspronkelijke inlegzool wordt vervangen door een andere (bijv. voor medische redenen, voor comfort) dan deze van de fabrikant zelf, moeten:

ofwel

  • de instructies van de fabrikant worden gevolgd om binnen EU-conformiteitsverklaring verwijzend naar het EU-typekeuringscertificaat van de schoenenfabrikant te vallen.

ofwel

  • Moet de “fabrikant van de inlegzool” zijn inlegzool (in combinatie met het welbepaald veiligheidsschoeisel) laten certificeren als volgt:
    •  Uitvoeren van een EU-typeonderzoek (module B – Verordening (EU) 2016/425 – artikel 19) m.a.w. via een aangemelde instantie voor veiligheidsschoenen – bewijs leveren dat de inlegzool voldoet aan de essentiële veiligheidseisen.
    • Deze fabrikant zal van deze aangemelde instantie een certificaat van EU-typeonderzoek ontvangen en deze de fabrikant moet het CE merk op de inlegzool aanbrengen.
    • De fabrikant van de inlegzolen moet een met de verordening (EU) 2016/425 conforme EU-conformiteitsverklaring (zie bijlage IX – Verordening (EU) 2016/425) o.a. verwijzend naar dit certificaat van EU-typeonderzoek opmaken en toevoegen aan de inlegzool.

Indien de inlegzool ook een medische functie (bijv. podologisch, orthopedisch inlegzolen) heeft, dan moet deze uiteraard ook voldoen aan Verordening (EU)2017/745 (Medische Hulpmiddelen) en moet hiervoor de bijhorende EU-conformiteitsverklaring (zie bijlage BIJLAGE IV de Verordening (EU) 2017/745) worden opgemaakt.

EU-conformiteitsverklaring (De Blauwe Gids van 2022 art 4.4.)

  • Als onderdeel van de in de harmonisatiewetgeving van de Unie vastgestelde conformiteitsbeoordelingsprocedure moet de fabrikant of de in de Unie gevestigde gemachtigde een EU-conformiteitsverklaring opstellen en ondertekenen.
  • De EU-conformiteitsverklaring moet alle relevante informatie bevatten om de harmonisatiewetgeving van de Unie waarop zij is gebaseerd, de fabrikant, de gemachtigde, de aangemelde instantie indien van toepassing, het product en in voorkomend geval een referentie naar geharmoniseerde normen of andere technische specificaties te kunnen identificeren.
  • Als een product onder meerdere harmonisatiewetgevingsteksten van de Unie valt die een EU-conformiteitsverklaring vereisen, is één unieke conformiteitsverklaring vereist.
    • die unieke conformiteitsverklaring mag bestaan uit een dossier met alle afzonderlijke relevante conformiteitsverklaringen.

> Lees meer op de site van Febelsafe

Nieuws

Voorkom stofhappen: zo bescherm je jezelf tegen kwartsstof

Kwartsstof is een onzichtbaar maar serieus risico op de bouwplaats: het ontstaat bij alledaagse bewerkingen van steenachtige materialen en kan, zonder dat je het merkt, schadelijk zijn voor de longen. Dit artikel zet helder uiteen waar het gevaar vandaan komt en welke praktische maatregelen helpen om blootstelling zo veel mogelijk te voorkomen.

ESF webinar series “The construction sector and its (respiratory) health and safety risks”

De werkgroep Adembescherming van ESF organiseert een twee­maandelijkse webinarreeks over adembescherming, gericht op de vaak onderschatte risico’s van blootstelling aan stofdeeltjes en gevaarlijke stoffen in de bouw. De webinars duren 30 minuten, vinden plaats op de laatste vrijdag om 11.30 uur (CET) en starten op 30 januari 2026 met een sessie over gezondheids- en veiligheidsrisico’s in de bouw, waarin Aart-Jan van Ek (VVGW-werkgroep Adembescherming) een van de sprekers is.

ESF info : dual-use products (military – civil)

On the 14th of November 2025 the EU Commission published  the Delegated Regulation (EU)2025/2003, amending the list of dual-use items (original Regulation is (EU)2021/821). This concerns products that can be considered dual-use military/civil.

Gepersonaliseerde PBM: meerwaarde of niet?

Bedrijven die PBM inzetten om hun medewerkers te beschermen, kunnen diezelfde middelen ook slim gebruiken om hun merk te versterken. Helmen met logo, veiligheidshesjes met naam, kleurcodes per team – veiligheid en identiteit gaan zo hand in hand. Maar wat levert het écht op? En waar moet je dan rekening mee houden?