Advocaat Rob Bedaux heeft namens 28 mensen die betrokken waren bij het Tilburgse chroom-6-dossier een klacht ingediend tegen de Nederlandse Staat, bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Als de advocaat in het gelijk wordt gesteld, zou dat betekenen dat de zaak in Nederland opnieuw moet worden behandeld. Het draait daarbij tevens om de vraag welke ziekten en aandoeningen er nog meer verband houden met blootstelling aan chroom-6.
Bron: Brabants Dagblad
De groep mensen deed tussen 2004 en 2011 mee aan tROM, een re-integratietraject van de gemeente Tilburg en NedTrain. Daarbij moesten deelnemers verf van oude treinstellen verwijderen. Volgens Bedaux gebeurde dat zonder passende beschermingsmiddelen, waardoor zij in aanraking konden komen met chroom-6, een stof die bekendstaat als kankerverwekkend.
In Nederland is deze zaak al eerder uitgeprocedeerd. Twee jaar geleden oordeelde het gerechtshof in Den Bosch dat de 28 gedupeerden geen recht hadden op extra schadevergoeding bovenop de bedragen die eerder zijn uitgekeerd. Het hof baseerde zich daarbij op een overzicht van het RIVM met aandoeningen die in verband worden gebracht met chroom-6. Bedaux vindt dat dit overzicht te beperkt is en afwijkt van internationale wetenschappelijke inzichten, waardoor volgens hem ook andere (inwendige) aandoeningen en auto-immuunziekten buiten beeld blijven.
Eerder kregen alle ongeveer achthonderd deelnemers aan het traject een vaste vergoeding van 7.000 euro. Wie aantoonbaar ziek werd door chroom-6 kon daarbovenop een extra bedrag ontvangen, tot maximaal 40.000 euro afhankelijk van de aandoening. Bedaux eiste in het hoger beroep voor zijn cliënten aanvullend minimaal 8.000 euro per persoon, onder meer omdat zij naar eigen zeggen leven met blijvende onzekerheid over mogelijke gezondheidsschade. Dit hoger beroep werd echter verloren.
Met de stap naar het EHRM probeert de advocaat alsnog een vervolg te geven aan de zaak. Eerst moet het Hof beslissen of het de klacht überhaupt in behandeling neemt; pas daarna kan duidelijk worden of dit gevolgen heeft voor de eerdere uitspraak in Nederland.
Lees ook:
Nieuwe lijst met CMR-stoffen gepubliceerd door het ministerie van SZW per 2 januari 2026
Chroom-6 en hoe u er veilig mee kunt werken | Vereniging Veilig en Gezond Werken