Uitspraak in België over inlegzolen in veiligheidsschoenen

jan 16, 2024 | actualiteiten homepage, Nieuws

In verband met de problematiek over de inlegzolen in veiligheidsschoenen heeft de Belgische branchevereniging Febelsafe duidelijkheid gevraagd. Zij heeft een uitspraak ontvangen van haar overheden (FOD Economie als de FOD Werkgelegenheid, Arbeid en Sociaal Overleg).

‘Het is nu 100% duidelijk dat:

  • De inlegzool (indien deze mee gecertificeerd werd met de veiligheidsschoen) wel degelijk een invloed heeft op de veiligheid van de veiligheidsschoen. Dus deze inlegzool maakt deel uit van de veiligheidsschoen.
  • Vervangt men deze inlegzool door een andere, dan moet deze in combinatie met de veiligheidsschoen ook aan de essentiële eisen van de Verordening (EU) 2016/425 voldoen.

Met andere woorden: indien de oorspronkelijke inlegzool wordt vervangen door een andere (bijv. voor medische redenen, voor comfort) dan deze van de fabrikant zelf, moeten:

ofwel

  • de instructies van de fabrikant worden gevolgd om binnen EU-conformiteitsverklaring verwijzend naar het EU-typekeuringscertificaat van de schoenenfabrikant te vallen.

ofwel

  • Moet de “fabrikant van de inlegzool” zijn inlegzool (in combinatie met het welbepaald veiligheidsschoeisel) laten certificeren als volgt:
    •  Uitvoeren van een EU-typeonderzoek (module B – Verordening (EU) 2016/425 – artikel 19) m.a.w. via een aangemelde instantie voor veiligheidsschoenen – bewijs leveren dat de inlegzool voldoet aan de essentiële veiligheidseisen.
    • Deze fabrikant zal van deze aangemelde instantie een certificaat van EU-typeonderzoek ontvangen en deze de fabrikant moet het CE merk op de inlegzool aanbrengen.
    • De fabrikant van de inlegzolen moet een met de verordening (EU) 2016/425 conforme EU-conformiteitsverklaring (zie bijlage IX – Verordening (EU) 2016/425) o.a. verwijzend naar dit certificaat van EU-typeonderzoek opmaken en toevoegen aan de inlegzool.

Indien de inlegzool ook een medische functie (bijv. podologisch, orthopedisch inlegzolen) heeft, dan moet deze uiteraard ook voldoen aan Verordening (EU)2017/745 (Medische Hulpmiddelen) en moet hiervoor de bijhorende EU-conformiteitsverklaring (zie bijlage BIJLAGE IV de Verordening (EU) 2017/745) worden opgemaakt.

EU-conformiteitsverklaring (De Blauwe Gids van 2022 art 4.4.)

  • Als onderdeel van de in de harmonisatiewetgeving van de Unie vastgestelde conformiteitsbeoordelingsprocedure moet de fabrikant of de in de Unie gevestigde gemachtigde een EU-conformiteitsverklaring opstellen en ondertekenen.
  • De EU-conformiteitsverklaring moet alle relevante informatie bevatten om de harmonisatiewetgeving van de Unie waarop zij is gebaseerd, de fabrikant, de gemachtigde, de aangemelde instantie indien van toepassing, het product en in voorkomend geval een referentie naar geharmoniseerde normen of andere technische specificaties te kunnen identificeren.
  • Als een product onder meerdere harmonisatiewetgevingsteksten van de Unie valt die een EU-conformiteitsverklaring vereisen, is één unieke conformiteitsverklaring vereist.
    • die unieke conformiteitsverklaring mag bestaan uit een dossier met alle afzonderlijke relevante conformiteitsverklaringen.

> Lees meer op de site van Febelsafe

Nieuws

Arbeidsinspectie grijpt in bij onveilige werkzaamheden met asbest

De Nederlandse Arbeidsinspectie heeft tijdens inspecties in Limburg meerdere werkzaamheden waarbij asbest werd verwijderd direct stilgelegd. In juni bezocht de Arbeidsinspectie zestien locaties in de provincie. Op elf daarvan constateerden inspecteurs overtredingen van de veiligheidsvoorschriften. Naast risico’s op blootstelling aan asbestvezels werden ook andere gevaarlijke situaties aangetroffen, zoals onvoldoende valbeveiliging en ondeugdelijk opgebouwde steigers.

ESF: mini-webinar July 24 on Quantitative Fit Testing Method CNC

The ESF Working Group on Respiratory Protection organizes an interesting webinar, that will focus on the CNC Quantitative method. Join the webinar to learn how the CNC quantitative fit testing ensures real protection, the common mistakes that invalidate results, and how to implement best practices with confidence.

Expertbureau Blootstelling aan Stoffen op het Werk van start

Op 15 juni 2026 is het Expertbureau Blootstelling aan Stoffen op het Werk (BSW) officieel gelanceerd tijdens een bijeenkomst bij de Sociaal-Economische Raad (SER). Het onafhankelijke bureau ondersteunt de subcommissie Grenswaarden Stoffen op de Werkplek (SER-GSW) met adviezen over de praktische haalbaarheid van grenswaarden voor gevaarlijke stoffen.

EU zet grote stap naar digitale productinformatie

De Europese Unie heeft een akkoord bereikt om productinformatie voortaan standaard digitaal aan te bieden. Dit betekent dat documenten zoals gebruiksaanwijzingen en conformiteitsverklaringen niet langer standaard op papier hoeven, maar digitaal beschikbaar komen. Papieren versies blijven wel mogelijk voor wie dat nodig heeft, met een overgangsperiode van twee jaar.